تاریخ بروزرسانی : 18 خرداد 99

بنیاد توسعه پایدار فهرج

FahrajKerman

FahrajKerman

FahrajKerman

-->

ماهان کدام یک از شاخص های توسعه پایدار روستایی را دارد؟/منظومه های توسعه روستایی تعیین تکلیف شوند

در بخشی از جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی،یک کارشناس توسعه پایدار روستایی اعلام کرد: سهمیه استانی برای کرمان ۳۵۵ روستا بوده است که  نسبت به بقیه استان‌ها بالاتر است.
 
گفتارنو/ گروه اقتصاد:در بخشی از جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی، یک کارشناس توسعه پایدار روستایی اعلام کرد: سهمیه استانی برای کرمان ۳۵۵ روستا بوده است که  نسبت به بقیه استان‌ها بالاتر است.

این کارشناس اضافه کرد: ۸ منظومه در ماهان مورد مطالعه‌ی بنیاد مسکن  قرار  گرفت و  از این ۸ منظومه یک منظومه مطالعاتش تمام و ابلاغ شده است.

وی گفت: در سال ۹۷  هشت منظومه داریم که مطالعات هیچ کدام تمام نشده است و در سال ۹۶ مطالعات هفت منظومه تمام شده است و از ۷  منظومه فقط یک مورد به تصویب شورای توسعه و برنامه ریزی رسیده است.

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: به لحاظ زمان بندی خیلی عقب نیستند، در سال ۹۶ مطالعات باید تما می‌شد، اما برای  سال ۹۷ هنوز وقت دارند.

فدایی اعلام کرد: شش منظومه از سال ۹۶ مانده است و مهم تیست کجا مانده، ظرف سه ماه آینده شش منظومه سال ۹۶ باید به تصویب شورای توسعه و برنامه ریزی برسد و هشت منظومه سال ۹۷ نیز تا انتهای سال ۹۸ مطالعاتش تمام شود.

یکی از حاضرین جلسه خطاب به رودری اعلام کرد: بر اساس تجربیاتی که من در توسعه‌ی روستایی دارم  باید اولویت را به مناطقی بدهیم که در یکسری از شاخص‌ها مانند فقر اقتصادی یا فرهنگ و... دچار عقب ماندگی باشند. محدوده ماهان دچار کدام یک از شاخص‌ها است؟ آیا انتخاب ماهان جهت توسعه روستایی معنایی دارد؟ اگر مناطق دیگر دچار فقر فرهنگی نباشند، بله معنی می‌دهد.

کارشناس توسعه پایدار روستایی در پاسخ با اعلام اینکه شاخص ما فقر است، گفت: ماهان هشت منظومه را در خود جای داده است و، چون اولین بار بود خواستیم کمترین روستا را داشته باشیم.

وی ادامه داد: در مصوبات سال ۹۸، اما ریگان، فهرج، بم و ارزوییه را در برنامه داریم.

رودری نیز اعلام کرد در بحث توسعه اولویت ما با مناطق محروم است معنی آن این است که مناطق برخوردار از این قضیه مستثنی هستند ماهان در سال ۹۶ انتخاب شد و بعد از آن اولویت با مناطق محروم است.

فدایی خطاب به کارشناس توسعه پایداری روستایی گفت در منظومه‌های ماهان چه اقداماتی انجام داده اید؟

کارشناس توسعه پایدار روستایی گفت: دستگاه‌های اجرایی گزارشات را برای من ارسال کردند، اما جمع بندی آن‌ها را به اینجا نیاوردم.

استاندار گفت:جمع بندی اجرای منطقه ماهان و گزارشات سه ماهه آغازین را در جلسه بعدی ستاد اقتصاد مقاومتی ارائه دهید.