تاریخ بروزرسانی : 12 مرداد 1401

بنیاد توسعه پایدار فهرج

FahrajKerman

FahrajKerman

FahrajKerman

-->

بزرگ‌ترین استان کشور به چند استان تقسیم می‌شود؟

در شرایطی که سال‌ها مسئله تقسیم استان کرمان مطرح است و هر چند وقت تنور آن گرم می‌شود و به تیتر یک اخبار می‌آید به‌نظر می‌رسد در سطح کلان برنامه‌ای برای تقسیم کرمان وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، سال‌هاست که مسئله تقسیم استان کرمان مطرح است و البته به‌تبع شرایط و موقعیت‌های خاص چون ایام انتخابات و... تنور آن داغ می‌شود، به تیتر یک اخبار می‌آید و پس از مدتی با اظهار نظر مسئولان و تأیید و تکذیب‌ها به دست فراموشی سپرده می‌شود.

استان کرمان، بزرگترین استان کشور است، با سرمایه‌های ارزشمند، ظرفیت‌های فراوان و ثروت سرشار و البته محرومیت‌هایی که در جا‌ی‌جای آن موج می‌زند و این مسئله باعث شده است مردم مناطق مختلف استان کرمان، راه برون‌رفت از مشکلات، محرومیت‌ها و بی‌مهری‌ها را در مستقل شدن جست‌وجو کنند.

در تمامی این سال‌ها مسئله تقسیم استان کرمان مطرح بوده است؛ گاهی خبر تقسیم استان و تشکیل استان جدید کرمان جنوبی مطرح می‌شد، گاهی تقسیم استان به شرقی و غربی، گاهی مستقل شدن بم یا سیرجان بر سر زبان‌ها می‌افتاد و گاهی تقسیم استان کرمان به سه استان سبزواران، سمنگان و کرمان.

شهباز حسن‌پور رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان در گفت‌وگو با تسنیم، با بیان اینکه "تا کنون سه تقاضا برای تقسیم استان کرمان به مجلس شورای اسلامی داده شده است" اظهار داشت: درخواست استان شدن جیرفت، استان شدن منطقه بم و استان شدن سیرجان از سوی نمایندگان این مناطق تا کنون مطرح شده است.

وی با ابراز اینکه "پیگیر هر سه این موضوع هستیم اما فعلاً استان شدن هیچ کدام از این مناطق در دستورکار دولت نیست" ادامه داد: تا این لحظه هیچ اتفاق خاصی برای تقسیم استان کرمان نیفتاده است.

رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان با تصریح به اینکه "تقسیم استان کرمان به چند استان، درخواست مردم است و وظیفه ما به‌عنوان نمایندگان مردم، پیگیری خواست‌ها و مطالبات مردمی است" گفت: تا این لحظه دولت و مجلس هیچ برنامه خاصی برای تقسیم استان کرمان به چند استان، به‌صورت شفاف و روشن اعلام نکرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه قطعاً تقسیم استان به‌نفع مردم است اضافه کرد: استان کرمان پهناورترین و حاصلخیزترین استان است که ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های خاص خود را دارد و باید از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها استان، به‌نفع مردم استان استفاده شود.

حسن‌پور با تأکید بر اینکه "در مجموع تابع قانون هستیم و هر جمع‌بندی‌ای که مجلس شورای اسلامی و دولت به آن برسد، با آن همراهی خواهیم کرد" گفت: بنده نماینده شهرستان‌های سیرجان و بردسیر هستم و این منطقه پتانسیل‌های خاص خود را دارد و نسبت به خیلی از مناطقی که استان شدند، این منطقه از ظرفیت بالایی برای استان شدن برخورد است.

تقسیم استان کرمان به‌نفع مردم است

محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با ابراز اینکه "در جریان درخواست نمایندگان برای استان شدن منطقه بم نیستم" اظهار داشت: سال‌ها قبل درخواست تبدیل شدن جنوب استان کرمان به یک استان مجزا مطرح شده بود.

وی با اشاره به اینکه در دولت دوازدهم نیز این درخواست مطرح شده بود که منتفی شد و اعلام کردند که "در زمان حاضر در تقسیمات کشوری این موضوع قابل پیگیری نیست" اضافه کرد: این‌که دوباره مسئله تقسیم استان کرمان برای بم و سیرجان مطرح شده است منطقی به‌نظر نمی‌رسد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه با این درخواست‌هایی که وجود دارد باید استان کرمان به چهار قسمت تقسیم شود که از استان کرمان چیزی باقی نمی‌ماند گفت: اصل این موضوع که استان کرمان کوچک‌تر شود، برای اداره بهتر آن کار ارزشمندی است.

وی ادامه داد: این‌که استان به چه صورت تقسیم شود ـ شمالی جنوبی و یا شرقی غربی ـ نیاز به کار کارشناسی در وزارت کشور دارد که باید با توجه به جمعیت شهرها، قومیت‌ها و موضوعاتی که در حوزه‌های مختلف مطرح می‌شود بررسی شود.

پورابراهیمی با تذکر اینکه اگر تقسیم استان کرمان، منجر به اختلاف و دعواهای قومی و منطقه‌ای شود به‌صلاح استان نیست تصریح کرد: در شرایط فعلی همه کنار هم در حال کار کردن هستند و اگر تقسیم استان رضایت مردم را به‌دنبال داشته باشد و امور مردم بهتر پیگیری شود، طبیعتاً به‌نفع مردم است.

وی با ابراز اینکه "در کلّیت این قضیه اگر قرار باشد پیامدها، مشکلات، عوارض و مسائل منطقه‌ای به‌دنبال نداشته باشد خوب است و اگر هزینه آن بیشتر از منافع آن باشد به‌نظر من به‌نفع کشور و استان نیست" افزود: البته در دولت دوازدهم این مسئله رد شده است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به هر حال نمایندگان هر منطقه از جمله جنوب استان، شرق استان و غرب استان، علاقه‌مند هستند که منطقه آنها استان شود گفت: البته تقسیم استان کرمان به چهار استان عملاً امکان‌پذیر نیست و کرمان نهایتاً می‌تواند به دو استان تقسیم شود.

وی با اشاره به درخواست‌هایی که برای تقسیم استان از سوی نمایندگان مناطق مختلف استان مطرح شده است متذکر شد: این درخواست‌ها می‌تواند واکنش نمایندگان مناطق مختلف استان نسبت به دیگر مناطق را به‌دنبال داشته باشد.

تقسیم مدبرانه استان کرمان به مدیریت بهتر استان کمک می‌کند

عفت شریعتی نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به اینکه در ماه‌های گذشته مسئله تقسیم استان کرمان در مجمع نمایندگان مطرح شده است اظهار داشت: البته در دو هفته گذشته مجمع نمایندگان جلسه‌ای نداشته است.

وی با بیان اینکه "شخص بنده تجربه تقسیم استان خراسان را دارم" اضافه کرد: استان کرمان استان پهناوری است و از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب آن مسیر طولانی است، در شرایط فعلی استان کرمان با مسائل زیادی چون مسافت‌های زیاد، مشکلات فراوان، تنوع آب‌وهوایی و کشاورزی‌های متنوع و... مواجه است که قطعاً به‌دلیل پهناور بودن استان رسیدگی لازم به همه آنها انجام نمی‌شود.

نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر تقسیم مدبرانه‌ای در استان کرمان انجام شود ظرفیت‌های آشکار و نهفته آن برملا می‌شود گفت: در این شرایط مدیران نیز می‌توانند اشراف بهتری به دور و نزدیک استان خودشان داشته باشند.

وی با تأکید بر اینکه "تقسیم کرمان به‌نفع استان است و به‌نظر من اگر کرمان به سه استان تقسیم شود، کار بیشتر و بهتر به سامان می‌رسد" ادامه داد: قطعاً سه مجموعه مدیریتی بهتر می‌توانند استان را هدایت کنند و هر استانی به‌نحو بهتر و مطلوب‌تری اداره می‌شود.

شریعتی با اشاره به اینکه مجمع نمایندگان اشراف کامل به قضایا دارند تصریح کرد: نمایندگان استان قطعاً پیشرفت استان را در محاق اختلافات شخصی و سلیقه‌ای قرار نخواهند داد.

علیار اسکندری‌نسب مدیرکل دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری کرمان نیز به خبرنگار تسنیم گفت: حدود دو یا سه هفته قبل در وزارت کشور جلسه‌ای در ارتباط با تقسیم استان کرمان برگزار شد.

مدیرکل دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری کرمان با بیان اینکه در این جلسه درخواست مجزا شدن استان کرمان بررسی شد افزود: گزارشی نیز از قبل تهیه و ارسال شده بود.

وی با ابراز اینکه "این جلسه مربوط به جنوب استان بود" اضافه کرد: در این جلسه تصمیم بر این شد که تقسیم استان کرمان از دستورکار خارج شود و با توجه به شرایط خاص استان، در زمان حاضر در دستورکار قرار نگیرد.

به گزارش تسنیم، اخیراً 35 نماینده مجلس با تدوین طرحی خواستار تشکیل یک استان جدید شده‌اند که این طرح پس از اعلام وصول از سوی هیئت رئیسه مجلس برای بررسی بیشتر به کمیسیون تخصصی پارلمان ارجاع داده شده است.

به گزارش تسنیم، متن این طرح به‌شرح زیر است:
استان کرمان با یازده درصد وسعت کشور به‌عنوان پهناورترین استان و از نظر جمعیت رتبه نهم را دارد. فاصله بین شمالی‌ترین نقطه استان با جنوبی‌ترین نقطه استان، قریب به 800 کیلومتر است. این مسافت و وجود شهرستان‌های زیاد عملاً سرکشی استاندار و مدیران‌کل را برای بررسی مسائل و مشکلات همه شهرستان‌های استان ناتوان و ناممکن ساخته است و این امر موجب عقب‌ماندگی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و نتیجتاً موجب خسارات آشکاری به مردم شهرستان‌های شرق استان شامل بم، ریگان، فهرج و نرماشیر و دوازده شهر و قریب هفتصد روستا و آبادی گردیده است که آثار عقب‌ماندگی و توسعه نامتوازن در این شهرستان‌ها به‌روشنی مشهود است،
شهرستان‌هایی با سرمایه‌های فراوان ولی محرومیت‌های ناشی از ضعف شدید اِعمال مدیریت، مضافاً آنکه بُعد مسافت و خطرات جاده‌ای و هزینه‌های تردد و بوروکراسی‌های اداری و رفت‌وآمدهای پی‌درپی جهت اخذ مجوزها، انگیزه سرمایه‌گذاران را جهت سرمایه‌گذاری کاهش می‌دهد و تردد برای حل مشکلات بعد از سرمایه‌گذاری مزید بر علت گردیده است؛ چنانچه مدیریت‌های کلان به‌خوبی انجام می‌شد این اندازه عقب‌ماندگی و محرومیت وجود نداشت،
بر این اساس چهار شهرستان شرقی استان کرمان (بم، ریگان، فهرج و نرماشیر) با گویش و فرهنگ مشترک، منابع درآمدی و اقتصاد مشابه در انواع محصولات دامداری و کشاورزی به‌خصوص خرمای مضافتی بم که قریب بیست‌هزار بهره‌بردار و تولید سالانه قریب دویست‌هزار تن، یکی از مناطق مهم تولید خرمای کشور محسوب می‌شوند، اضافه بر همه اینها، وجود کم‌آبی و خشکسالی‌های پی‌درپی، مدیریت متمرکز در این شهرستان‌ها برای جلوگیری از خسارت‌های بیشتر به مردم و سرمایه‌های ملی و اِعمال مدیریت شایسته جهت محرومیت‌زدایی را ضروری می‌نماید، لذا طرح تفکیک چهار شهرستان شرقی استان کرمان و ایجاد استان بم به‌مرکزیت شهرستان بم ارائه می‌گردد. لازم به ذکر است متأسفانه از منشأ معلوم و نامعلوم، کِش‌مَکش‌ها و حساسیت‌هایی بعضاً بی‌مبنا بین مردم شهرستان‌های شرقی و جنوبی در موضوع استان شدن هریک از این دو سرزمین ایجاد گردیده که اتحاد این شهرستان‌ها را تحت عنوان یک استان، سخت و غیرممکن نموده است.

عنوان طرح: طرح تشکیل استان بم

ماده واحده: شهرستان‌های شرق استان کرمان شامل بم، ریگان، فهرج و نرماشیر از استان کرمان تفکیک و تحت عنوان استان بم به‌مرکزیت شهرستان بم تشکیل می‌شود.

تبصره:با انتزاع شهرستان‌های فوق، کارکنان سازمانی، وسایل و تجهیزات و بودجه و اعتبارات مربوط، به‌تناسب جمعیت و وسعت و وضعیت جغرافیایی، از محل تجهیزات و امکانات فعلی استان کسر و به استان جدید اضافه می‌گردد. هیئتی به‌ریاست معاون اول رئیس جمهور و عضویت وزرای کشور و امور اقتصادی و دارایی و رؤسای سازمان‌های برنامه و بودجه و اداری و استخدامی کشور، مسئول اجرای مفاد این تبصره می‌باشند.