تاریخ بروزرسانی : 12 مرداد 1401

بنیاد توسعه پایدار فهرج

FahrajKerman

FahrajKerman

FahrajKerman

-->

درباره فهرج

موقعیت جغرافیایی :

شهرستان فهرج یکی از شهرستان‌های استان کرمان است اب و هوای این شهرستان در تابستان گرم و خشک و در زمستان سرد وخشک است دمای هوا در تابستان گاهی به ۵۰درجه هم میرسداما همین اب و هوا باعث شده فهرج یکی از قطب‌های تولید خرمای مرغوب مضافتی باشد از دیگر تولیدات کشاورزی این منطقه مرکبات. است شاید یکی از ضعف‌های این شهرستان اتکا کردن به کشاورزی تک محصولی خرماست نبود صنایع تبدیلی خرما در منطقه نیز به شدت احساس می‌شود از نظر تاریخی می‌توان به میل نادر اشاره کرد که تنها اثر ثبت شده ملی در این شهرستان است این اثر در دوران سلجوقیان ساخته وسپس به دستور نادر شاه بازسازی شده بافت شهری فهرج نیز بافتی شطرنجی است این شهر از شمال به کویر لوت از جنوب به شهرستان ریگان از شرق به استان سیستان و بلوچستان و غرب شهرستان بم محدود می‌شود بستر رودخانه خشکیده تنها زیستگاه طبیعی این شهرستان است

فهرج در طول تاریخ به اسامی مختلفی معروف بوده (بوره، پوره، پره، پهره، فهره، پهرگ) به طوری که ابتدا پرّه یا پهره خوانده می‌شد و بر طبق گفته مطلعین بومی پره یعنی کناره و محل پرت و چون شهر یا آبادی فهرج در کنار سرزمین کرمان واقع شده بود و نسبت به مرکز سرزمین کرمان محل پرتی بوده و به همین دلیل به پرّه معروف می‌گردد.

بعد از حمله افغان‌ها و بلوچ‌ها تبدیل به پهرگ و بعد از ورود اعراب به ایران به دلیل عدم وجود حرف پ و گ در زبان عربی به تدریج به فهرج تبدیل شد.

شهرستان فهرج :
مرکز : فهرج
سال شهرستان شدن : 1388
جمعیت ( سرشماری 1390) : 68038  نفر
میانگین دمای سالانه : 30 درجه
مساحت : 4558 کیلو متر مربع
فاصله تا مرکز استان : 254 کیلومتر
از شمال به کرمان ،  از جنوب به ریگان ، از خاور به سیستان ، و از باختر به بم متصل است .
آب هوا : گرم وفراخشک
پوشش جنگلی : 28365  
فضای سبز : 6693
*  شهرهای فهرج
جمعیت بخش مرکزی شهرستان فهرج
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش مرکزی شهرستان فهرج در سال ۱۳۸۵ برابر با ۲۳٬۹۰۴ نفر بوده‌اس و شامل  
دو دهستان زیر است .
1.  دهستان فهرج
2. دهستان برج اکرم

بخش نگین کویر
بخش نگین کویر یکی از بخش‌های تابعه شهرستان فهرج در جنوب استان کرمان می‌باشد. مرکز این دهستان روستای «دهنو اسلام‌آباد» می‌باشد .
دهستان نگین کویر به مرکزیت روستای دهنو اسلام‌آباد از ترکیب روستاها، کشتزارها و مکان‌های علی‌آباد سه کهور علی آبادولی شهنوازی، محمودآباد چاه ریگان، تلمبه شهید برزنگ، تلمبه شهید بهشتی،، حسین‌آباد
خدابنده، حسین‌آباد سرجنگل، اسدآباد انگوری، اسماعیل‌آباد، پیروزآباد، دهنو اسلام‌آباد، الله‌اّباد، حسین‌آباد ملاامیر، حسن‌آباد چاهدگال، محمدآباد چاهدگال، گل‌آباد، ابراهیم‌آباد جدید، توکل آباد و در تابعیت بخش نگین کویر شهرستان فهرج ایجاد و تأسیس می‌شود .این بخش با دارا بودن تپه های شنی خاص که تلفیقی بی نظیر با کهور آزاد ایرانی که تنها ذخیره گاه آن در همین بخش می باشد دارد .
دهستان چاهدگال
دهستان نگین کویر 

1- روستاهای بخش مرکزی فهرج

2- روستاهای بخش نگین کویر فهرج

موقعیت اقلیمی و فرهنگی و گردشگری :

شهرستان فهرج دیار نخلستان‌های سرسبز با مردمانی مهمان‌نواز که این روزها با هوای پاک و شب‌های پرستاره به روی گردشگران داخلی و خارجی آغوش گشوده است، شهرستان فهرج در جنوب شرقی استان کرمان ترکیبی رنگارنگ از تاریخ، فرهنگ و طبیعت بکر و زیبای خداوندی است و با جای دادن 102 اثر منحصر به فرد یک دیار کهن در قلب ایران است. برای آشنایی بیشتر با فهرج با وحید حمید زاده مسئول گردشگری و میراث فرهنگی شهرستان فهرج گفت وگویی ترتیب داده ایم که آن را در زیر می خوانید:

معرفی :

فهرج در فاصله 260 کیلومتری جنوب شرق مرکز استان کرمان قرار دارد و از مناطق قدیمی این استان محسوب می‌شود، سابقه این شهرستان از نظر تاریخی به دوره نوسنگی باز می گردد. وسعت و قدمت فهرج را خیلی بیشتر از بم معرفی می‌کنند و تصریح کرده اند، شهر فهرج دارای چهار شهر معروف بوده و در زمان سلاجقه اهمیت زیادی داشته به گونه‌ای که جاده ابریشم از آن می‌گذشته و به سرتاسر دنیا می‌رسیده است.

سابقه تاریخی شهر :

سابقه زیست بشر در این منطقه به دوران نوسنگی می رسد، چندین کاووش که آخرین آن چند ماه پیش به پایان رسید اما هنوز رسانه ای نشده است نشان می دهد که سابقه زندگی در شهر فهرج به دوران نوسنگی می رسد که بسیار قدیمی تر از شهرهایی چون بم و کرمان است.آثار متعدد یافت شده از دوران هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان به وفور یافته شده است به طوری که می توان این این شهر را از نظر تاریخی جر شهرهای تراز اول جهان معرفی کرد. شهرستان فهرج یکی از شهرستان‌های استان کرمان است اب و هوای این شهرستان در تابستان گرم و خشک و در زمستان سرد وخشک است دمای هوا در تابستان گاهی به ۵۰درجه هم میرسداما همین اب و هوا باعث شده فهرج یکی از قطب‌های تولید خرمای مرغوب مضافتی باشد از دیگر تولیدات کشاورزی این منطقه مرکبات است.